A túlsúly elleni küzdelem jegyében megalakult a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikáján az Obezitológiai Központ. A központban komplex terápiával próbálnák meg lefogyasztani túlsúlyos klienseket. Az intézmény ellátási körzetéből, családorvosi beutalóval, előjegyzés alapján fogadják a járóbetegként az extrém túlsúllyal küzdő, 40-es BMI feletti betegeket.

A legnehezebb dolga annak van, aki az embereket tartósan és az egészségük megőrzése mellett le akarja fogyasztani. Ugyanis az egyetlen, egész életen át bármikor elérhető instant boldogságforráshoz való hozzáférésben, az evésben korlátozza őket – mondta dr. Barna István, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikája klinikai főorvosa, a közelmúltban alakult Obezitológiai Központ vezetője a semmelweis.hu oldalon megjelent cikkben.

A KSH adatai szerint a magyar népesség egyre nagyobb hányada túlsúlyos és elhízott. Jelenleg 30-as BMI (body mass index, egy statisztikai mérőszám, az egyén testmagasságának és -tömegének arányát méri) felett számít valaki elhízottnak, 35-ös BMI felett pedig már morbid obezitásról beszélnek az orvosok. Ennél a túlsúly már súlyosan korlátozza a mozgást, rontja az életminőséget és nagy a korai halálozás kockázata.

Krónikus betegség az elhízás

Az elhízás tulajdonképpen egy gyermekkorban, fiatalkorban kialakult krónikus betegség, ami hajlamos kiújulni – mondja dr. Barna István, aki szerint önmagában az, ha valaki lefogy, nem feltétlenül jelent egészséget is. Ráadásul sokszor nem tartós a változás. Ezért is fontos, hogy csodaszerek keresése helyett orvosokkal konzultálva alakítsanak ki az emberek olyan terápiát, ami tartós megoldást hoz. Minél inkább közelíti ugyanis az optimális testtömegindexet (ez 25-27-es BMI körül van, az egyéni sajátosságokat is figyelembe véve) az egyén, annál nagyobb a valószínűsége, hogy nem alakulnak ki nála artériás és vénás betegségek – mint a szívinfarktus, stroke vagy a vénás trombózis –, vagy anyagcsere-betegségek, mint a diabétesz, a metabolikus szindróma vagy az emelkedett húgysavszint.

A túlsúlyosaknál mintegy 30 százalékkal gyakoribb az onkológiai betegségek kialakulása, különösen a hormondependens daganatoké. A nők esetében emlő- és a petefészekrákot, a férfiaknál pedig a prosztatarákot jelent.

Komplex kezelés kell az elhízás megfékezésére

Jelenleg nincs Magyarországon olyan egységes, elfogadott protokoll, ami alapján kezelik a kóros elhízást. A probléma viszont annyira súlyos, hogy több orvosegyetemi központban is elindult a gondolkodás arról, hogyan lehetne az ilyen betegeken segíteni. Pécsen és Debrecenben is alakult ilyen centrum –, és a Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórházban is ismét működik az obezitológia osztály. Többek között ez motiválta a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika szakorvosait is arra, hogy a nemzetközi ajánlásokat elfogadva kidolgozzanak egy módszertant az extrém túlsúllyal küzdőkkel való optimális foglalkozáshoz, amit bárhol alkalmazhatnának az egészségügyi intézmények.

Tartós eredményt szerinte csak úgy lehet elérni, ha a betegség kialakulásának okait feltárva komplex terápiát állítanak össze a páciensek számára, külön odafigyelve a pszichológiai támogatásra is. Ez időigényes folyamat és tartós elkötelezettséget igényel a páciensek részéről is – jegyezte meg dr. Barna István.

Pszichiátriai és motívációs teszt is kell a felvételhez

Ezért is döntött úgy a központ tevékenységében részt vállaló 16-17 tagú orvoskollektíva – amelyben a belgyógyászok, dietetikusok, onkológusok és endokrinológusok mellett pszichológus és bariátriai sebész is van, és a tervek szerint gyógytornászok is lesznek –, hogy csak egy pszichológiai és egy motivációs teszt kitöltését követően fogadják a 40-es BMI, vagyis nagyjából 110-120 kilogrammos testsúly feletti pácienseket. A kliensek a klinika területi ellátási körzetébe tartozó települések (Dunaharaszti, Dunavarsány, Halásztelek, Szigethalom, Taksony, Tököl, Százhalombatta, Érd, Majosháza) családorvosainak beutalójával, a járóbeteg rendelésre bejelentkezve juthatnak be a központba.

„Egyelőre a járóbeteg-ellátás keretein belül fogadjuk majd a jelentkezőket heti két alkalommal. Hosszabb távon pedig szeretnénk a 150 kilogramm feletti súlyú páciensek fekvőbeteg-ellátásához szükséges speciális feltételeket is megteremteni” – mondta dr. Barna István.