A home office lehetősége a legmeghatározóbb szempont munkahelyváltás esetén az informatikai szektorban, derül ki az Országos IT Megmérettetés és az ITmap által készített online kutatásban. A hatszázötven informatikus bevonásával készült felmérés szerint a válaszadók kétharmada váltana azért munkahelyet, mert nem vagy nem megfelelő mértékben biztosítják az otthoni munkavégzést. Arra is fény derült, hogy a kitöltők közel 80 százalékának az energiaárak alakulása egyáltalán nem befolyásolja azt, hogy bejárnak-e majd az irodába.

A rezsiváltozások bejelentése óta egyre több cégvezető készült fel arra, hogy az energiaárak emelkedése miatt jelentősen megnő a home office-t elhagyó munkavállalók száma. Az informatikai szektorban, hatszázötven fő bevonásával készített felmérés az feszegette, hogy a dolgozók milyen mértékben akarnak valójában visszatérni az irodákba. Az eredmények azt mutatják, hogy a cégvezetők várakozásai egyelőre teljesen alaptalannak tűnnek.

Ha nincs home office, nem megy oda dolgozni

A kutatásban résztvevők több mint 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy kizáró ok egy munkahelyváltás esetén, ha nincs lehetőség home office-ban dolgozni. Pulay Gellért, a kutatás ötletgazdája rávilágított, hogy rendkívül beszedés, hogy mindössze egy százalék mondta azt, hogy egyáltalán nem számít számára az otthoni munkavégzés.

„A koronavírus-járvány csúcsán már jócskán túl vagyunk, mindössze két kitöltő kapcsolta össze a home office szükségességét a pandémiával, de az otthoni munkavégzés slágerré vált. Kijelenthető, hogy öntudatra ébredtek a munkavállalók, nem tudják nélkülözni már azt a fajta szabadságot, amit a járvány alatt megkaptak” – fogalmazott Pulay Gellért.

Megosztják a munkát az iroda és az otthon között

Erre utal az is, hogy a kitöltők mintegy fele azt tartja ideálisnak, ha a munkavállaló szabadon eldöntheti, mennyit dolgozik otthonról és mennyit az irodából. Kevésbé népszerű az a céges irányelv, amikor szabályzatban rögzítik, hogy két vagy három napot legalább bent kell lenni a munkahelyen.

Jelzésértékű az is, hogy a válaszadók kétharmada váltana azért munkahelyet, mert nem, vagy nem megfelelő mértékben biztosítják az otthoni munkavégzést.

Az energiaárak elszabadulása ráadásul semmit nem módosított a munkavállalók preferenciáin. A megkérdezettek egyharmada azt közölte, jelentősen nem emelkedik a rezsiköltsége, így semennyire nem befolyásolja az rezsiárak alakulása. És 40 százalék szerint pedig utóbbinak semmi köze nincs ahhoz, hogy mennyit jár vagy fog bejárni az irodába.

Az otthoni munkavégzés az elsődleges szempont

Rengeteget elárul az is, hogy munkahelyváltásnál már a home office lehetősége a legfontosabb szempont az informatikusok számára – a bért, juttatásokat éppenhogy megelőzve.

„A kutatás alapján elmondhatjuk, hogy érdeklődés hiányában elmarad a home office-ból való visszatérés. A koronavírus-járványban sem volt ennyire fontos, hogy a cégek biztosítsák az otthoni munkavégzés lehetőségét.  A távoli munkavégzés lehetőségével szemben mostanra már az is súlytalan tényezővé vált, hogy biztos anyagi háttérrel rendelkezzen a munkáltató. Ez a munkaerőhiánnyal indokolható, hiszen az informatikusokért régóta meg kell harcolni a munkaerőpiacon” – mutatott rá Pulay Gellért.