Az ismeretségi körömben nagyon sokan küzdenek gerincproblémákkal. Van olyan, aki bottal jár, mert olyan fájdalmai vannak minden lépésnél. A MozgásKlinika új felmérése szerint az általuk megkérdezett 1002 emberből 56 százalék mozgásszervi problémával küzd. A válaszadók több mint fele ülőmunkát végez. A válaszokból az is kiderül, hogy a Covid-járvány sokat rontott az emberek általános egészségi állapotán.

A felmérésben résztvevők 30 százaléka a járvány alatt kis mértékben meghízott és több mint felük mozgásszervi panaszokkal is küzd.

Szentiványi Rita gyógytornász-manuálterapeuta szerint a megoldás a tartáskorrekcióban és a test-tudat fejlesztésében rejlik. Ezek olyan apró, ám jelentős lépések, amelyeket akár otthon is bárki elvégezhet.

„Talán a felmérés legnagyobb tanulsága, hogy a legtöbben azok sem kezeltetik magukat, akik tudják, hogy van valamilyen fennálló mozgásszervi problémájuk. Ugyan magas százalékban ülőmunkát végzők töltötték ki, és rájuk jellemzőbbek az életvitelből adódó problémák. A kutatásból azonban az is kiderült, hogy a fizikai munkát végzők betegségei viszont sokkal súlyosabbak is lehetnek – számomra ez is megdöbbentő volt.”

Félünk orvoshoz menni

A fájdalmuk ellenére sokan félnek orvoshoz menni. Ennek az egyik oka lehet, hogy bár a panasz valós, egyelőre nincs mögötte konkretizált kórkép és kézzelfogható diagnózis. lyenkor hajlamosabbak vagyunk a problémát elhanyagolni és inkább tovább éldegélni vele. Ez azonban semmiképpen nem ajánlott, hiszen, ha megvárjuk a nagyobb bajt, sokkal radikálisabb megoldással kell számolni.

„A prevenció nagyon fontos lenne, hiszen később már, mikor az MR is kimutatja a gondot, kevés lesz a gyógytorna és radikális orvosi beavatkozásokra lehet szükség. Ha valaki hasonló problémával küzd, gyakori, hogy attól fél, komoly tornagyakorlatokat kellene végeznie, ha szakemberhez fordulna. Ez azonban nincs így: a manuálterápia is rengeteget segíthet, és a páciens részéről csak minimális energiabefektetést igényel.”

Hozzátette, a felmérés szerint 1002 főből 572 fő jelölt meg porckorongsérvet, porckopást vagy gerincferdülést. Majdnem mindegyikőjüknek jelentősen befolyásolja az életminőséget is. Fontos lenne a hasonló problémákkal szakemberhez fordulni, akitől elsajátíthatjuk a megfelelő tartást, módszereket. Emellett a sok munka mellé minden nap egy kis mozgást is be kellene iktatni a napjainkba, főképp azoknak, akik ülőmunkát végeznek.

Ez az öt lépés segíthet!

Megoldást lehet találni a problémára. Az alábbi lépésekkel megelőzhető vagy enyhíthető a derékfájás. Ehhez az alábbi, szakemberek által javasolt listát kell kipipálnunk:

Testsúly fokozatos csökkentése. Cél: heti 0,5 kg
Fontos: koplalni nem szabad, az izomtömegből ne veszíts!

Fehérjében, B vitaminban és magnéziumban gazdag diéta

Ülőmunka esetén 1-2 óránkét 10 perc nyújtás, séta vagy mozgás

Séta. Cél: napi 8000 lépés

Rendszeres tornagyakorlatok. Cél: 30 perc hetente 3x