A magyarok mintegy 60 százaléka számít ősszel magasabb áram- és gázszámlára, miközben egy átlagos jövedelmű háztartás csupán havi 3000-3000 forintot tudna erre pluszban kigazdálkodni. Konyhapénznél havonta mintegy 100 000 forintos növekedéssel számolnak a háztartások, ha továbbra is az eddig megszokott termékeket szeretnék a kosarukba tenni – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

A harmadik negyedéves felmérésben az áremelkedések, illetve a rezsiárak megugrásával kapcsolatos várakozásokra kérdeztek rá a felmérésben.  Kiderült, hogy meredeken emelkedik azok aránya, akik az anyagi helyzetük rosszabbodására számítanak idén.

Júliusban már a magyarok 59 százaléka látta úgy, hogy 2021-hez képest pénzügyi lehetőségei jelentősen romlanak, sőt, ez az arány meghaladja a 2020-as első Covid-hullám alatt mért szintet is.

A magyarok még mindig ragaszkodnak az autózáshoz, 68 százalékuk akkor sem változtatna jelentősen tankolási szokásain, ha megszűnne a hatósági üzemanyagár. Az autó a nagybevásárláshoz, a munkába járáshoz és a vidéki utazásokhoz kell elsődlegesen. A kutatás szerint a fájdalomküszöb a literenkénti 1000 forintos üzemanyagárnál lenne, ezt már sokallnák az autósok.

Az élelmiszerárak emelkedése miatt, ha továbbra is az eddig megszokott termékeket szeretnék a kosarukba rakni, akkor havonta átlagosan további 100 000 forinttal kell kiegészíteni a konyhapénzt. A felnőtt lakosság a pluszbevételt a kiadások átcsoportosításával (23%), fizetett túlórával (18%), másodállás vállalásával (16%), kiemelt bérezésű műszakokkal (15%) vagy a megtakarításai felélésével (14%) teremti elő.

A háztartások mintegy fele a vásárolt árucikkekből az olcsóbbat keresi, valamint 46 százalékuk a korábban vásárolt élelmiszerek egy részéről inkább lemond. Azonban akárhogy is folytatódnak az áremelések, kávéra és fixáras kábeltévé-előfizetésre továbbra is költenének: előbbiről a háztartások közel fele, utóbbiról 64 százalékuk nem mondana le.

Az átlagos vagy ahhoz közeli keresetűek mindössze 3000-3000 forintot tudnak pluszban kigazdálkodni a megemelkedett havi áram- és a gázszámlák kifizetésére.

A monitoringból az is kiderül, hogy a háztartások felénél a lakóingatlanon tudnának energetikai korszerűsítést végezni, azonban a napelemek felszerelésére 9, az ingatlan szigetelésére 12, kiegészítő fűtési rendszer használatára pedig mindössze 19 százaléknak van anyagi kerete.