A házszámok, ajtók, csengők és levélszekrények hiánya vagy nem megfelelő jelölése nemcsak a sikeres kézbesítést hiusítja meg, hanem a mentők munkáját is megnehezíti. Akár életek is múlhatnak a hiányosságokon.

Sok településen ütközik akadályokba a postai kézbesítés, mivel nem tüntetik fel a házszámot és fontos adatokat. A Magyar Posta Zrt. friss, reprezentatív felmérése szerint minden hetedik ingatlanról hiányzik a házszám, valamint a lakosság csaknem felénél jelent problémát a nevek beazonosítása a levélszekrényen.

Ugyanez a kapucsengőknél is megfigyelhető: a válaszadók több mint fele nyilatkozott úgy, hogy vagy hiányzik a neve a nyomógomb mellől, vagy ott van, de olvashatatlan. Tíz bejárati ajtó közül hatról hiányzik vagy nem azonosítható be a címadat.

Emiatt a kézbesítők lassabban vagy egyáltalán nem tudják kézbesíteni a küldeményeket, és a mentők munkáját is megnehezíti, akadályozza a gyors segítségnyújtást.

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője azt mondta: “naponta száznál is több olyan riasztást kapnak, ahol minden perc, sőt minden másodperc számít, mert újraélesztésre, vagy más életmentő beavatkozásra van szükség. A cím megtalálása még GPS segítségével sem egyszerű. Ha hiányzik az utcanévtábla, nincs kint a házszám, a lépcsőház betűjele, vagy az egyéb jelölés, akkor a keresgélés percekig is tarthat és az időveszteség életekbe kerülhet”.

A Magyar Posta Zrt. az Országos Mentőszolgálat támogatásával “Segíts, hogy megtaláljunk!” néven indít nagyszabású figyelemfelhívó kampányt, hogy jelezzék, mennyire fontos a házszám és a több címadat.