A XV. kerület becsült lélekszáma 2019-ben 78 813 fő volt, ami az akkori Magyarország népességének 0,8 százalékát (az akkori Pest megyének 4,5 százalékát) tette ki. Azt prognosztizálták, hogy ha népesség azonos ütemben változna, mint a 2018-2019-es időszakban (-0.99 százalék/év), akkor 2023-ban a XV. kerület lakossága 75 734 lenne. A becsült adatok alapján azonban 75054-en laknak a kerületben, és ha a csökkenés folytatódik, akkor ez kihat az önkormányzati választásoknál a választási körzetek számára is.

Az optimista becslés nem jött be, mivel a statisztikai adatok azt mutatják, hogy 2023-ban a becsült lakosságszám 75054 fő. Ez pedig lélektani határ abban az értelemben, hogy ha 75 000-ra csökken a 2024-es önkormányzati választások előtt a kerület lakossága, akkor át kell alakítani a körzethatárokat.

A választási törvény kimondja, hogy a települési önkormányzat képviselő-testülete és a vármegyei közgyűlés tagjainak számát a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választási évének január 1-jei lakosságszáma alapján kell meghatározni.

A 10 000-nél több lakosú településen és a fővárosi kerületben a képviselők vegyes választási rendszerben – egyéni választókerületben és kompenzációs listán – jutnak mandátumhoz.

Az egyéni választókerületek és a kompenzációs listás mandátumok száma:

  1. 25 000 lakosig 8 egyéni választókerületi és 3 kompenzációs listás mandátum,
  2. 50 000 lakosig 10 egyéni választókerületi és 4 kompenzációs listás mandátum,
  3. 75 000 lakosig 12 egyéni választókerületi és 5 kompenzációs listás mandátum,
  4. 100 000 lakosig 14 egyéni választókerületi és 6 kompenzációs listás mandátum.

Tehát, ha 75 000-re csökken a lakosság száma 2024-re, akkor a mostani 14 körzet helyett 12 körzetet kell kialakítani az önkormányzati választásokig és 5 kompenzációs listás mandátumot lehet szerezni.

A körzetek átalakításával kapcsolatos kérdéseimre Kevevári Edit kerületi jegyző, aki egyben a Helyi Választási Iroda vezetője azt válaszolta, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI) 2023. október 15-ig hivatalosan megkapja a kerületek, illetve a főváros lakosságszámának szeptember 1-jei adatait. Az NVI az adatokat három napon belül elküldi a választási irodák vezetőinek, akik ezek alapján 2023. október 31-ig határozatban állapítják meg a képviselő-testület megválasztható tagjainak számát.

A kerületi választási iroda vezetője a választókerületek kialakításáról szóló határozatát 15 napra kifüggesztik.

Ebben szerepel:

  • az egyéni választókerületek határa,
  • a központi névjegyzék alapján az egyéni választókerületben választásra jogosultak száma,
  • az egyéni választókerület választásra jogosultjai számának a településen egy egyéni választókerületre jutó választásra jogosultak számának átlagától való eltérés mértéke, az öt százaléknál nagyobb eltérés indokát,
  • a helyi választási bizottság véleménye.

A választási iroda vezetője az általános választást megelőző év november 30-ig módosítja a választókerületi beosztást.

A törvény értelmében az egyéni választókerületeket úgy kell kialakítani, hogy

  1. a) azok összefüggő területet alkossanak,
  2. b) a központi névjegyzék alapján választásra jogosultak száma megközelítően azonos legyen.

Az egyéni választókerületek kialakításakor az egyéni választókerület választásra jogosultjainak száma a településen egy egyéni választókerületre jutó választásra jogosultak számtani átlagától – a településszerkezeti, földrajzi és egyéb helyi sajátosságokra figyelemmel – legfeljebb tizenöt százalékkal térhet el.