• Az első írott Valentin-napi üdvözletet 1415-ből ismerjük. Ez egy francia nyelvű vers, amit Károly, Orleans hercege írt a feleségének 1415-ben, amikor a Londoni Towerban raboskodott.
  • A vers ma a londoni British Library kéziratgyűjteményében található meg.
  • Az első kereskedelmi forgalomba hozott Valentin-napi üdvözlőlapot pedig 1849-ben Massachusettsben készítette Esther Howland.
  • Ma már ezt sok helyen ünneplik a világban, és Valentin-napi lapokat, illetve apró ajándéktárgyak küldenek egymásnak az emberek. Fontos lenne ezek csomagolását újrahasznosítani.

Hová kerüljön a megunt üdvözlőlap?

A jó hír, hogy a papírból készült üdvözlőlapok és borítékok általában újrahasznosíthatók, ezekről a bélyeget sem kell eltávolítani, mielőtt a megfelelő kukába kerülnek. A csillámmal, matricákkal, 3D műanyag mackókkal és szívecskékkel dekorált vagy fotópapírból készült kártyákat azonban nem lehet újrahasznosítani, ezért ezeket ne dobjuk a papírhulladékos kukába.

Mi a helyzet a dobozokkal és csomagolásokkal?

Akár csokoládé, ékszer vagy más kedves tárgy volt benne, az ajándéktárgyak csomagolása általában a randi végéig sem húzza ki. Éppen ezért érdemes figyelni rá, hogy a megfelelő helyre kerüljenek.

A kartondobozok mehetnek az újrahasznosító kukába, éppúgy, mint azok az édességes dobozok, amelyek csak papírból készültek, és nem tartalmaznak más anyagokat.

A fóliadíszítéssel vagy fóliaréteggel ellátott dobozok újrahasznosítása kihívást jelenthet, érdemes tájékozódni a helyi szabályozásról, mielőtt ezeket a kukába dobjuk. Ha sikerül maradéktalanul eltávolítani a műanyag részeket, akkor a legjobb, ha szétszedjük a dobozt, és a megfelelő kukába kerülnek a különböző részek.

Így érdemes eljárni a nem kizárólag papírból készült ékszerdobozokkal is.

Az összes papír ajándéktasakot a szelektív kukába lehet dobni, de ha a papír ajándéktáskán kötélfogantyú, csillámok vagy gyöngyök vannak, ezeket először távolítsuk el. A nem papírból készült ajándéktáskák újrahasznosítása már nehezebb kérdés, itt is érdemes a helyi rendeletről tájékozódni, de az sem rossz megoldás, ha a szütyőt eltesszük, és egy másik alkalommal tovább ajándékozzuk, így használatban marad.

A csomagolópapír általában jól újrahasznosítható, amennyiben csak papírból készült. Hogy így van-e, azt a legkönnyebben úgy ellenőrizhető, hogy gombócba gyűrjük, és megnézzük,  úgy marad-e. Ha igen, mehet is a papíros kukába.

Újrahasznosíthatóak-e a szerelmes alkotások?

Ha valamilyen kiegészítő díszíti, akkor a Valentin-napi üdvözlőkártya vagy kis műalkotás újrahasznosítása külön odafigyelést igényel. A zsírkrétával, filccel vagy ceruzával készült alkotásokat nyugodtan be lehet dobni a szelektív kukába.

Ha a műalkotáson makaróni, csipke, sok matrica, csillámpor vagy műanyag dísz van, akkor sajnos nem kerülhet a szelektívbe.

“A hullámkarton 100 százalékban újrahasznosítható, ráadásul sokoldalúan felhasználható anyag, így például üdvözlőlapok készítésére, sőt azok dekorálására is ideális lehet, így környezetbarát alternatívát kínál. Számos formában, színben, megjelenésben kapható, így aki egyedi ajándéktárgyat vagy üdvözlőkártyát készítene, és azt is fontos szempontnak tartja, hogy ehhez a körforgásos gazdaságba illeszthető anyagokat használjon, annak a hullámkarton mindenképpen jó választás lehet” – mondta Miklós Zsolt, a Rondo Hullámkartongyártó Kft. ügyvezető igazgatója.

És ha nem is vagy a kreativitás és kézügyesség mestere, egy magad készítette, egyszerű lap néhány kedves sorral, vagy egy online összerakott és elküldött lap akár a kedvenc mémetekkel akkor is szívhez szóló ajándék lesz. Hiszen azt mutatja, hogy tettél energiát abba, hogy a másiknak örömet szerezz – és hát nem erről szól a szerelem?