Vajon mennyit kell fizetni egy fenyőért idén? Melyik a magyarok kedvenc fajtája? Melyiknek mi az előnye és a hátránya? Ráadásul még kisebbek is lesznek a fenyők.

A fenyők eladási árába az időjárás is belejátszik. Évről évre nehezebbé teszi a fenyőtermelők dolgát: az aszályos tavasz az elültetett csemeték akár 60-70 százalékát megsemmisíti, a szárazság lassítja a növekedést. De hogyan alakulnak az árak az idén?

“Az árak nagyban változtak az eddigi évekhez képest. A háború és az energiaválság miatt megemelkedtek a rezsiárak. Ez kihat a fenyőfa termesztésre is. Például a gyomirtó és a műtrágya árak a négyszeresére nőttek. A permetszerek árai is emelkedtek, így a főleg ezüstfenyőt veszélyeztető rozsdagomba elleni védekezés is sokkal nehezebb és költségesebb lett. Sok termelő ezért nem is neveli 2 méternél nagyobbra az ezüstfenyőket, illetve a lucokat sem. Ennek tükrében a nagyobb ezüst és luc fenyőkből idén kevés lesz a piacokon” – mondja Udvardy Zsolt, fenyőfaszakértő.

Az árakról elmondta, hogy “a nordmannál 9000-10 000 az ezüstnél 6000-7000 a lucnál pedig 4000-5000-es méter árakra kell készülni. Évről évre megfigyelhető, hogy a nordmann fenyő iránt nő a leginkább a kereslet, ez várhatóan idén sem lesz másképp. Az ezüstfenyő a második helyen szerepel az eladásainkban, és a lucból adjuk el a legkevesebbet.”

A nordmann fenyő levelei puhák, és sokáig megmaradnak, viszont szinte semmilyen illatanyagot nem áraszt. A lucfenyő illata karakteres, ám ez a fajta hullajtja el a leveleit a leghamarabb. Talán ezért is keresik jobban az ezüstöt, amely illatos, tartósabb, de szúrós levelű. Jó kompromisszumos megoldás, ha a nordmann fenyő mellé lucfenyő ágakat vásárolunk. De hogyan tehetünk a környezetünkért is, ha fontos számunkra a fenntarthatóság?

“A hazai termelőket ajánlom, mert az importfenyő több száz kilométerről érkezik. A műfenyő sem környezetbarát megoldás: a műanyag előállításával rengeteg mérgező anyag jut a környezetbe, ráadásul ez sok energiát igénylő folyamat.”

A szakértő szerint egy fenyőárus készletének 5-10 százaléka megmarad, ez országos szinten sok ezer feleslegesen kivágott fenyőt jelent minden évben.