A Kúria jogerősen öt év fegyházra ítélte kémkedés miatt Kovács Béla volt jobbikos politikust szeptember 28-án.

A legfelsőbb bírói fórum a harmadfokú eljárásban bűnösnek mondta ki a Jobbik egykori európai parlamenti képviselőjét az Európai Unió intézményei elleni kémkedés és költségvetési csalás, magánokirat-hamisítás miatt, s büntetését öt év fegyházra, illetve tíz év közügyektől eltiltásra súlyosította. Kovács Béla leghamarabb büntetése kétharmadának letöltése után szabadulhat feltételesen.

A kúriai ítélethirdetésnek a minősített adatok miatt csak a rendelkező része volt nyilvános, az indoklást már zárt ajtók mögött ismertette a bíróság.

Nem volt jelen az ítélethirdetéskor

A jelenleg Moszkvában élő politikus – hasonlóan a másodfokú eljáráshoz – ezúttal sem volt jelen az ítélethirdetésen – írta a Mandiner.hu.

Kovács Béla 2010-ben lett a Jobbik európai parlamenti képviselője. Az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014 áprilisában tett feljelentést, majd a Központi Nyomozó Főügyészség 2017-ben vádat emelt az Európai Unió intézményei elleni kémkedés, valamint költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt Kovács Béla ellen.

A vád lényege szerint a képviselő 2012 és 2014 között orosz hírszerzőknek adott át információkat azért, hogy bomlassza az EU intézményeit, kedvezzen az orosz érdekeknek. A magyar titkosszolgálatok figyelmét az keltette fel, hogy a képviselő konspiratív módon rendszeresen találkozott orosz diplomatákkal és havonta Moszkvába látogatott. A vádlott tagadta bűnösségét, védője felmentést, az ügyész letöltendő fegyházbüntetést kért. A politikus időközben kilépett a Jobbikból.

Első fokon felmentették

Az elsőfokon eljárt Budapest Környéki Törvényszék 2020 szeptemberében felmentette Kovács Bélát a kémkedés vádja alól, ugyanakkor költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt másfél év – három évre felfüggesztett – szabadságvesztéssel és 600 ezer forint pénzbüntetéssel sújtotta. A bíró a felmentő rendelkezés szóbeli indoklásában lényegében arról beszélt, hogy Kovács Béla tevékenysége csak formailag merítette ki a kémkedés fogalmát, tartalmilag nem. A képviselő csak nyilvános információkhoz jutott hozzá és azokat adta tovább. Titoktartási kötelezettsége nem volt, tartótisztje sem kérte, hogy fürkésszen ki titkos információkat. Az elsőfokon eljárt bíró szerint Kovács Béla tevékenységével segítette ugyan az orosz érdekeket, de nem sértette az uniós érdekeket.

A másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla 2021 júniusában megállapította az Európai Unió intézményei elleni kémkedés előkészületét és a büntetést oly módon súlyosbította, hogy a felfüggesztett szabadságvesztés tartamát 2 évre, felfüggesztésének próbaidejét 5 évre, a pénzbüntetés összegét pedig 1,2 millió forintra emelte. Ezt a büntetést súlyosította a Kúria kedden 5 év fegyházra, miután megállapította a kémkedést Kovács Béla ügyében.

“A harmadfokon eljáró bíróság szerint az egykori EP-képviselő nemcsak előkészületeket tett az Európai Unió intézményei ellen kémkedésre, hanem meg is valósította azt” – írta a mandiner.hu.

Sajtóhírek szerint a volt jobbikos politikus Moszkvában él, a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében tanít és nem tervezi, hogy Magyarországra költözne.

Kovács Béla egy újságíró szemével

Dezső András újságíró is foglalkozott Kovács Béla ügyével. Még júniusan kötetlen formában, a Dumaszínház színpadán mesélte el, hogyan nyomozott a kém után. Az újságíró a Jobbik ügyeit tárta fel, ekkor olvasott az orosz kémről, Kovács Béláról egy, a Magyar Nemzetben 2014-ben megjelenő cikken. Abban azt írták, hogy a kémelhárítással foglalkozó Alkotmányvédelmi Hivatal feljelentette Kovács Bélát az ügyészségen, mert szerintük orosz kém.

Szokatlan volt az információ, hiszen a kémeket nem feljelenteni szokták, hanem elfogják őket és eljárást indítanak ellenük. Aztán egy volt újságíró kollégája arra hívta fel a figyelmét, hogy Kovács Bélának akad némi furcsaság a múltjában. Az is gyanús volt, hogy a Jobbikban KGBélának hívták.

“Kovács Bélát meghallgatta a nemzetbiztonsági bizottság is arról, hogy valóban kém-e, majd a meghallgatás után szabályszerűen elszaladt az újságírók elől.”

Dezső András a kém fedősztorijának járt utána. Az érdekelte, hogy Kovács Béla hol és hogyan ismerte meg az orosz feleségét, és valóban dolgozott-e a nő a japán állami televízió orosz nyelvű műsorában a 70-es évek végén, ahogyan ezt Kovács állította – írta a Kreatív.hu. Dezső András munkája nyomán kezdtek a hatóságok is komolyabban foglalkozni Kovács Béla ügyével.