A járvány miatt két évig szünetelt az Oscar-gála a hollywoodi Dolby Színházban. A szünetet követő nagyszabású 94. gálaműsor házigazdája Regina Hall, Amy Schumer és Wanda Sykes volt.

A produkciós tervezés Oscar-szobrát hét további kategória díjával együtt még az élő tévés közvetítés kezdete előtt osztották ki. A Frank Herbert klasszikusából, Denis Villeneuve rendezésében született Dűne, ami részben Magyarországon készült, tíz jelöléséből hatot is díjra váltott. Hans Zimmer második Oscar-szobrát vehette át a Dűne filmzenéjéért. A film operatőre, Greig Fraser és vágója, Joe Walker is díjazott lett, és a Dűne a legjobb hang, valamint a legjobb vizuális effektusok Oscar-díját is megkapta.

Sipos Zsuzsanna a díjat a látványtervező Patrice Vermette-vel közösen kapta. A páros nemrég elnyerte a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) díját a legjobb produkciós tervezés kategóriában.

  • Az este fődíját a CODA kapta, amelyet a közönség állva ünnepelt. A CODA, a Child of Deaf Adult (siket felnőtt gyermeke) kifejezés rövidítése. Az alkotás egy siket családban felnövő halló gyermekről szól, aki énekes szeretne lenni. Sian Heder filmjében siket színészek – Marlee Matlin és Troy Kotsur – alakították a lány szüleit. Kotsurnak ítélték oda a legjobb férfi mellékszereplő díját, s ezzel az első siket férfi színész lett, aki Oscar-díjat kapott.

A CODA azzal is beírta magát az Oscar-történelembe, hogy az első, streamingszolgáltató – az Apple TV+ – által forgalmazott produkció lett, amely elvitte a legjobb film díját.

  • A legjobb rendezőnek járó díjat az új-zélandi származású Jane Campion nyerte el A kutya karmai közt című filmjéért, így ő lett a harmadik nő, aki rendezői Oscart kapott.
  • A legjobb színész díját Will Smith vehette át a Richard király című film címszerepéért. Pár perccel korábban Smith felugrott a színpadra, és felképelte Chris Rockot, mivel a műsorvezető a felesége, Jada Pinkett Smith kopaszságával viccelődött. „Jada, szeretlek. G.I. Jane 2, alig várom, hogy lássam, ugye?” – jegyezte meg, a foltos hajhullásban szenvedő színésznő borotvált fejére célozva.

Smith az Oscar-szoborral a kezében könnyezve beszélt a szeretet fontosságáról, és felidézte, hogy az általa játszott Richard Williams is foggal-körömmel védelmezte családját, majd bocsánatot kért a filmakadémiától és a közönségtől. A Los Angeles-i rendőrség később kiadott közleménye szerint Chris Rock nem tett feljelentést az ügyben.

  • A legjobb színésznő Oscar-díját a 45 éves Jessica Chastain nyerte el a Tammy Faye szemei című filmért, amely Tammy Faye Bakker televíziós evangélista felemelkedését, bukását és megváltását mutatja be. A trófeát átvéve Chastain a kisebbségek elleni erőszak ellen szólalt fel.
  • A legjobb női mellékszereplő Oscar-szobrát a West Side Story afrolatin színésznője, Ariana DeBose vehette át. A Steven Spielberg rendezte musicalben éneklő, táncoló, játszó DeBose az első afrolatin és nyíltan LMBTQ-színész, aki Oscar-díjat nyert ebben a kategóriában. A 31 éves színésznő a díját azoknak ajánlotta, akiknek valaha megkérdőjelezték identitását. „Ígérem, van hely a számotokra” – mondta. Az Oscart Rita Morenónak is megköszönte, aki a West Side Story 1961-es és mostani, új feldolgozásában is szerepelt.
  • A legjobb nemzetközi film Oscar-díját a japán Vezess helyettem című háromórás dráma nyerte el, amelyet Hamagucsi Rjuszuke rendezte Murakami Haruki novellája alapján. Ez az ötödik alkalom, hogy japán film kapta meg a kategória díját.
  • Az eredeti forgatókönyvek mezőnyében Kenneth Branagh nyerte az Oscart Belfast című filmjével, a legjobb adaptált forgatókönyvért járó szobrot pedig a CODA írója, Sian Heder vehette át.
  • A legjobb filmdal Oscarját Billie Eilish és fivére, Finneas O’Connell kapta a 007 Nincs idő meghalni című Bond-moziban felcsendülő számukért.
  • A legjobb animációs film Oscarját az Encanto alkotói kapták. A dokumentumfilmek mezőnyében A lélek nyara, a rövid dokumentumfilmek között a The Queen of Basketball győzött, a legjobb animációs rövidfilm díját a The Windshield Wiper kapta, a legjobb kisjátékfilm a The Long Goodbye lett.

A díjátadón egyperces csenddel emlékeztek meg az ukrajnai háborúról, és az Ukrajnában az orosz katonai invázió miatt kialakult humanitárius válságról. Az ukrán származású Mila Kunis, aki férjével együtt, Ashton Kutcherrel 30 millió amerikai dollárt gyűjtöttek az ukrán menekülteknek, a színpadon arról beszélt, hogy a „közelmúlt globális eseményei sokakat megráztak”, és „lehetetlen nem meghatódni, látva a pusztítással szembenéző emberek erejét és méltóságát”.

Forrás: MTI